Re: [cisco-ttl] Metro Ethernet-G.SHDSL

From: alparslan sahin <alparslan.sahin_at_....>
Date: Thu, 20 Sep 2007 13:54:13 -0700 (PDT)


Merhaba,    

  Hp2626 Metro'da 15 statik route limiti "hp destek" tarafından da doğrulandı. Yönlendirme protokolleri de uygulanamıyor. Mecburen tüm "vlan"lar 3750 üzerinde de oluşturulup metro eth. ile bağlantısı "trunk" edilip tüm yönlendirmeler buradan yapıldı.

  Teşekkürler, iyi çalışmalar.   

Engin BUDAK <ebudak_at_ada.com.tr> wrote:

          Merhaba,

G.SHDSL ve Metro etherneti biz de kullaniyoruz. Oncelikle tavsiyem bridge mode degil route-bridged mod kullanmandir. Konuyla alakali olarak da, yeni gelen devrelerini turk telekom hangi vlan'dan sana tasiyorsa metro switch'e o vlan'i tanimlaman yeterli olacaktir. HP procurve switch'in l3 yeteneklerini bilmiyorum ama static route siniri 15 'den kat kat fazladir muhakkak. Eger procurve'den emin degilsen HP ile sadece vlanlari 3750'ye tasiyip L3 islemleri ciscoya yaptirabilirsin. Hatta bir single mode sfp ile HP 'yi tamamen aradan cikartabilirsin, elinde fazladan bir l3 switchin olur :)

Engin.

Merhaba arkadaşlar,

Sorum Metro Ethernet hakkında olacak, öncelikle topoloji şu şekilde: Merkezde 3750 Switch, önünde HP-2626 Metro Eth. şubelerden merkeze 878 ile G.SHDSL bridged-mode point-to-point bağlantı. Ben mevcut yapıya yeni şubeler ekleyeceğim. Sistemi kuran arkadaşın konfigurasyonunu aynen uygulayamadım çünkü metro ethernet üzerinde 15 Static Route girerek şubelerin iç ağlarına yönlendirme yapmış ve Metro Eth.'e en fazla 15 Static Route girilebiliyor daha fazlası girilemiyor.

Metro Eth üzerinde routing yapmaya çalışmak doğru mu? Doğru ise daha fazla statik route girmeden yönlendirme işlemini nasıl kotarırım? Metro Eth. üzerinde RIP vb. protokoller yapılabilir mi ? (#router rip gibi komutlar işe yaramamıştı sanırım) Teşekkürler iyi çalışmalar...

.

[Non-text portions of this message have been removed]
                                 Be a better Globetrotter. Get better travel answers from someone who knows. Yahoo! Answers - Check it out.

[Non-text portions of this message have been removed]
Received on Fri Sep 21 2007 - 14:23:24 CEST

This archive was generated by hypermail 2.2.0 : Fri Sep 21 2007 - 14:23:24 CEST