Re: [cisco-ttl] Metro Ethernet-G.SHDSL

From: Engin BUDAK <ebudak_at_....>
Date: Tue, 18 Sep 2007 09:38:22 +0300


Merhaba,

G.SHDSL ve Metro etherneti biz de kullaniyoruz. Oncelikle tavsiyem bridge mode degil route-bridged mod kullanmandir. Konuyla alakali olarak da, yeni gelen devrelerini turk telekom hangi vlan'dan sana tasiyorsa metro switch'e o vlan'i tanimlaman yeterli olacaktir. HP procurve switch'in l3 yeteneklerini bilmiyorum ama static route siniri 15 'den kat kat fazladir muhakkak. Eger procurve'den emin degilsen HP ile sadece vlanlari 3750'ye tasiyip L3 islemleri ciscoya yaptirabilirsin. Hatta bir single mode sfp ile HP 'yi tamamen aradan cikartabilirsin, elinde fazladan bir l3 switchin olur :)

Engin.

  Merhaba arkadaşlar,

  Sorum Metro Ethernet hakkında olacak, öncelikle topoloji şu şekilde:   Merkezde 3750 Switch, önünde HP-2626 Metro Eth. şubelerden merkeze 878 ile G.SHDSL bridged-mode point-to-point bağlantı. Ben mevcut yapıya yeni şubeler ekleyeceğim. Sistemi kuran arkadaşın konfigurasyonunu aynen uygulayamadım çünkü metro ethernet üzerinde 15 Static Route girerek şubelerin iç ağlarına yönlendirme yapmış ve Metro Eth.'e en fazla 15 Static Route girilebiliyor daha fazlası girilemiyor.

  Metro Eth üzerinde routing yapmaya çalışmak doğru mu? Doğru ise daha fazla statik route girmeden yönlendirme işlemini nasıl kotarırım?   Metro Eth. üzerinde RIP vb. protokoller yapılabilir mi ? (#router rip gibi komutlar işe yaramamıştı sanırım)   Teşekkürler iyi çalışmalar...

  .    

[Non-text portions of this message have been removed] Received on Tue Sep 18 2007 - 15:55:15 CEST

This archive was generated by hypermail 2.2.0 : Tue Sep 18 2007 - 15:55:15 CEST