Re: [cisco-ttl] Cisco VPN Client Auto connect

From: sertan sencel <ssencel_at_....>
Date: Mon, 20 Aug 2007 12:10:42 -0700 (PDT)


Serhat merhaba
  Açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim. Ancak senin de söylediğin üzere VPN Concentratorlar end of sale oldu. Cisco artık vpn stratejisini ASA lara kaydırdı sanırım.   ASA larda henüz active/active failover gelmemesine rağmen VPN clustering desteği var.   Dolayısı ile donanımın yetmediği durumlarda vpn cluster ile donanım artırımı yapılabiliyor.   64 K lık trafik için nasıl bir varsayımda bulundun bilmiyorum ancak minimum 64K olmak zorunda değil diye biliyorum her session için. Bunun nedeni nedir ?   Bir de Cisco vpn client kullanıcının insiyatifine bırakılamıyor. Çünkü kullanıcılarımız çok fazla pc den anlayan insanlar olmayacak ve vpn client bağlı olmadığında pc ler üzerindeki bazı uygulamalara ulaşamıyor olacağız ve kullanıcı farketmese de bizim o uygulamalara ulaşmamız gerekiyor.   HUP tan kastın nedir biraz açar mısın ? Benim aklımda bir fikir var. Bir visual basic script yazılır her pc de 15 dakikada bir ping atacak bir scheduled task tanımlanır, eğer connection down ise vpnclient ı çalıştırır. Ancak bunun daha mantıklı bir yolu var diye düşünüyorum. Bunun en efektif yolu vpn kutuları almak mutlaka ancak maliyet olarak ta oldukça yüksek .    

  Yorumlarınızı bekliyorum    

  Saygılarımla   

Sertan ŞENCEL
serhat aslan <serhataslan22_at_yahoo.com> wrote:

          Merhaba,

3000 baglantiyi ASA'larda sonlandirmak yerine eger vpn client kullanacaksaniz, vpn concentratorlarda (sanirim bu cihazlar end-of-sales durumuna girmis olabilir -emin degilim) yada Cisco'nun campus networkleri icin onerdikleri cihazlardan, vpn hizlandirici kartli ve yedekli olanlarindan almanizi oneririm.

VPN baglantisinin devamli kalmasinin iyi bir sey oldugunu dusunmuyorum. Bu hem cihaza belli bir yuk getirir, hemde uclarda istenmeyen trafiklerin akisindaki trafik fazlasiyla artar. Bu normal durumlarda belki bir sorun teskil etmeyebilir ama network tabanli worm/virus ataklarinda bu durum kendisini gosterebilir. Soyle dusunun min. kisi basina trafik 0,064 megabit x 3000 -> sabahlari 192mbps bir trafigi + yaklasikda 10000 kadar sezonu kaldirabilmesi gereken bir sistemde asiri bir yuk diger kullanicilarida hemen etkiler.

Auto connect ozelli icin kullanicinin bir kere basmasi yeterli oluyor. Bir tur "keepalive" mekanizmasi icin degilde kullanicin normal olarak kullanmasi icin: "http://www.mersinc.org/files/filedownload.aspx?id=23&table=DownloadFile" ->pdf dosyasi,

Varsayim olarak soyleyebilecegim sey 3000 tane kullanicinin hattin gidip gitmediginin anlasilmasi HUP sistemlerine ping yoluyla gerceklesicekse(en cok kullanilan keepalive methodlarindan birisi), bu HUP sistemlerinde bir yerden sonra yine yuk getirebilir. Cunku varsayilan calisan yapidaki sisteme her bir pc bu yolla ping paketi gondermesi demek dusuk duzeyde D.o.S seklinde adlandirilabilinir. Hattin kullanilmasi degilde, HUP olarak konumlandirilan sistemin karsidaki tum sistemlere 3000 tane farkli paket olusturup gondermesinden dolayi performans kaybina sebep olucaktir.

kolay gelsin,
Serhat Aslan

sertan sencel <ssencel_at_yahoo.com> wrote: Arkadaşlar merhaba Yaklaşık 3000 bayilik bir alt yapının planlamasını yapmaktayız. Tüm bayiler Cisco vpn client ile merkezde bulunan Cisco ASA serisi firewall lara bağlanacak. Ancak yaptığımız testlerde gördüğümüz kadarı ile Cisco vpn client bağlantı koptuğunda otomatik olarak yeniden bağlanmıyor. Mutlaka manuel bir müdahale gerekiyor. Bunu aşmanın bir yolu var mıdır ? Auto connect özelliğini visual basic scriptler ile çözebiliyoruz ancak bunu Cisco vpn client ile yapmak operasyonel olarak çok daha mantıklı görünüyor. Bir fikri olan varsa ve paylaşırsa memnun oluruz.

Sertan ŞENCELChoose the right car based on your needs. Check out Yahoo! Autos new Car Finder tool.

[Non-text portions of this message have been removed]Fussy? Opinionated? Impossible to please? Perfect. Join Yahoo!'s user panel and lay it on us.

[Non-text portions of this message have been removed]
                 Choose the right car based on your needs. Check out Yahoo! Autos new Car Finder tool.

[Non-text portions of this message have been removed]
Received on Wed Aug 22 2007 - 20:29:55 CEST

This archive was generated by hypermail 2.2.0 : Wed Aug 22 2007 - 20:29:58 CEST