RE: [cisco-ttl] Metro Ethernet LL , link state control

From: <mehmet.kutup_at_....>
Date: Thu, 26 Jul 2007 09:55:39 +0300


Merhabalar;
OSPF hattın down olduğunu link state paketleri ile anlar. Ospf altına hangi interfaceler üzerinden ospf koşturacaksanız router ospf x altına belirtirsiniz, Bu interface üzerinden karşılıklı bir komşuluk kurar ve link state paketleri uçuşmaya başlar :-) Show ip ospf neigboor dediğiniz zaman dead timer göreceksiniz. Bu timer süresi içinde yeni bir link state paketi alamaz ise komşuluk sona erer ve trafik artık geçemez. Yol seçimini ise cost'lar ile belirler. Cost değeri 100000/bantgenişliği'dir. Yani 2Mbit hat için 100000/2048=48'dir. Düşük cost değeri olan yol tercih edilir. Eşit costlar varsa load balance yapar. Tabi bunun için bant genişliğiniz de eşit olmalı. Farklı bant genişliklerinde EIGRP kullanarak load balance daha kolaydır. OSPf kullanmak şart ise EIGRP'ye redistribute de yapabilirsiniz.

Şubeler merkez üzerinde Router'da dot.q interface altında mı yoksa layer3 switch üzerinde mi sonlanıyor?

İyi çalışmalar

-----Original Message-----
From: cisco-ttl_at_yahoogroups.com [mailto:cisco-ttl_at_yahoogroups.com] On Behalf Of Sinan Beyribey Sent: Wednesday, July 25, 2007 3:47 PM
To: cisco-ttl_at_yahoogroups.com
Subject: [cisco-ttl] Metro Ethernet LL , link state control

Merhaba,

Metro ethernet bir wan'da , LL backup kullanmak ve ospf çalıştırmak için bir yol önerebilir misiniz? OSPF yurtdışı bağlantımız için mecburi..

şubeler merkezde metro eth sonlanıyor, ancak hepsinde LL load balance olacak, aklımın karıştığı nokta, TT tüm şubeleri 2 core üzerinden vlanlarda getiriyor, e o zaman diyelim şubedeki router anladı , peki merkez nasıl anlayacak hattın down olduğunu?

Bir fikir sağlayabilirseniz çok sevinirim.

teşekkürler, iyi çalışmalar

--
Cisco Teknik Tartisma Listesi (Cisco-ttl)

Bu listede onerilen degisikliklerin uygulanmasindaki tum sorumluluk 
kullaniciya aittir. Liste yoneticileri, oneride bulunan liste uyeleri ya da 
bu uyelerin calistigi kuruluslar herhangi bir sekilde sorumlu tutulamazlar. 
Yahoo! Groups Links
Bu elektronik posta ve onunla iletilen bütün dosyalar sadece göndericisi tarafindan alması amaclanan yetkili gercek ya da tüzel kisinin kullanimi icindir. Eger söz konusu yetkili alici degilseniz bu elektronik postanin icerigini aciklamaniz, kopyalamaniz, yönlendirmeniz ve kullanmaniz kesinlikle yasaktir ve bu elektronik postayi derhal silmeniz gerekmektedir. 

DIGITURK bu mesajin icerdigi bilgilerin dogrulugu veya eksiksiz oldugu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne sekilde olursa olsun iceriginden, iletilmesinden, alinmasindan ve saklanmasindan sorumlu degildir. Bu mesajdaki görüsler yalnizca gönderen kisiye aittir ve DIGITURK' un görüslerini yansitmayabilir 

Bu e-posta bilinen bütün bilgisayar virüslerine karsi taranmistir. 

*

This e-mail and any files transmitted with it are confidential and intended solely for the use of the individual or entity to whom they are addressed. If you are not the intended recipient you are hereby notified that any dissemination, forwarding, copying or use of any of the information is strictly prohibited, and the e-mail should immediately be deleted. 

DIGITURK makes no warranty as to the accuracy or completeness of any information contained in this message and hereby excludes any liability of any kind for the information contained therein or for the information transmission, reception, storage or use of such in any way whatsoever. The opinions expressed in this message belong to sender alone and may not necessarily reflect the opinions of  DIGITURK . 

This e-mail has been scanned for all known computer viruses.


--
Cisco Teknik Tartisma Listesi (Cisco-ttl)

Bu listede onerilen degisikliklerin uygulanmasindaki tum sorumluluk 
kullaniciya aittir. Liste yoneticileri, oneride bulunan liste uyeleri ya da 
bu uyelerin calistigi kuruluslar herhangi bir sekilde sorumlu tutulamazlar. 
Yahoo! Groups Links


<*> To visit your group on the web, go to:
http://groups.yahoo.com/group/cisco-ttl/
<*> Your email settings:
Individual Email | Traditional
<*> To change settings online go to:
http://groups.yahoo.com/group/cisco-ttl/join (Yahoo! ID required)
<*> To change settings via email:
mailto:cisco-ttl-digest_at_yahoogroups.com mailto:cisco-ttl-fullfeatured_at_yahoogroups.com
<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
cisco-ttl-unsubscribe_at_yahoogroups.com
<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
http://docs.yahoo.com/info/terms/
Received on Sun Jul 29 2007 - 13:31:19 CEST

This archive was generated by hypermail 2.2.0 : Sun Jul 29 2007 - 13:31:20 CEST