Re: [cisco-ttl] motorola-cisco load balance

From: ersan tombalak <tombalak80_at_....>
Date: Wed Aug 02 2006 - 12:32:53 EEST


Sağolun hocam durumu biraz daha açıklayayım.    

  şubeyle -merkez arasındaki iletişim sağlayan vanguard router üzerinden bankacılık uygulamaları ve ses geçiyor. şube-disaster arasınada ghdl alarak yedekleme yapacağız. Fakat hat gitmediği durumlarda ghdsl hattın boş durmaması için sadece internet ve email trafiğimizi buradan yapacağız ve ghdsl gittiğinde bu trafikler merkez üzerinden olacak, eğer merkezle aramızdaki bağlantı gidersede bankacılık internet ve diğer uygulamalar ghdsl den olacak (ses için altyapı olmadığından ses hariç). Sizin bu söylediğiniz yapıyla bunları sağlamam mümkün mü ? vanguard vrrp yi destekliyormuş. sadece bir virtual ip yi gateway verdiğimizde yukarıda bahsettiğim yapıda kullanılabilir mi ?   Teşekkürler....

Serdar Kut <kutserdar@yahoo.com> wrote:

          selamlar,
vanguard'da vrrp desteği varsa yapabilirsiniz. Eğer varsa vrrp group için master router Ghdsl cisco router yapılır, motorola da backup router olarak tanımlanır. ardından cisco üzerinde merkezdeki subnetlere giden yolu motorola olarak gösteren bir route girersiniz. vanguardda da sadece merkez routerını gösteren default route'ın kalması yeterli (şubedeki motorolayı karşılayan merkezdeki routerın internete çıkabiliyor olduğunu varsayarak). vrrp ile ciscodaki ghdsl int. track ederseniz, interface düştüğü anda prioritysini vanguardın prioritysinden daha düşük bir değere çekecek şekilde config yaparsınız.böylece internet trafiği de vanguarda kayar. ardından her iki routerda da preempt enable ederseniz, ciscodaki ghdsl up olduğunda internet otomatik olarak tekrar ciscodan akmaya başlar.

umarım yararlı olabilmişimdir

ersan tombalak <tombalak80@yahoo.com> wrote: şubede 2960 switch, bu switch'e disasterla bağlantıyı sağlayan bir cisco Ghdsl router ve merkezle bağlantıyı sağlayan motorola vanguard router bağlı.

motorola da default route olarak merkez ip si var.. Fakat internet trafiği disaster üzerinden gitsin diye motorola üzerinde static route var. İstediğimiz Ghdsl gittiğinde otomatik olarak internetin merkezle aramızdaki bağlantıdan olması, şu anki durumda biz manuel olarak yapıyoruz. Bunu nasıl sağlayabiliriz....Yahoo! Music Unlimited - Access over 1 million songs.Try it free.

[Non-text portions of this message have been removed]

Serdar KUT
Network Engineer
CompTIA Sec+,SCTA,CCNP
~CCIE R&S (just after lab)
o şimdi asteğmen... :PDo you Yahoo!?
Get on board. You're invited to try the new Yahoo! Mail Beta.

[Non-text portions of this message have been removed]                            Talk is cheap. Use Yahoo! Messenger to make PC-to-Phone calls. Great rates starting at 1¢/min.

[Non-text portions of this message have been removed]

--
Cisco Teknik Tartisma Listesi (Cisco-ttl)

Bu listede onerilen degisikliklerin uygulanmasindaki tum sorumluluk 
kullaniciya aittir. Liste yoneticileri, oneride bulunan liste uyeleri ya da 
bu uyelerin calistigi kuruluslar herhangi bir sekilde sorumlu tutulamazlar. 
Yahoo! Groups Links


<*> To visit your group on the web, go to:
http://groups.yahoo.com/group/cisco-ttl/
<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
cisco-ttl-unsubscribe@yahoogroups.com
<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
http://docs.yahoo.com/info/terms/
Received on Wed Aug 2 18:34:32 2006

This archive was generated by hypermail 2.1.8 : Wed Aug 02 2006 - 18:34:33 EEST