[cisco-ttl] Re: iki konuda yardım

From: Orhan ILICA \(Bilgi Sistemleri Network Yonetmeni\) (oilica_at_teb.com.tr)
Date: Tue May 25 2004 - 11:58:54 GMT

 • Next message: ogulcan mercan: "Re: [cisco-ttl] Re:_iki_konuda_yardım"

  Merhaba,
  Cevaplarınız için teşekkürler. Bu konulardaki diğer açıklamalarım aşağıdadır.
  1) Aslında yapılmak istenilen şu: Cisco routera bir cihaz bağlı ve bu cihaz sadece merkezdeki bir sistemle VPN konuşuyor. VPN Cisco'dan başlatılıyor. Yalnız router önce RAS'a bağlanıp IP alıyor ve aldığı IP ile VPN başlatılıyor. Cisco routera bağlı cihazın ulaşmak istediği sisteme giden paketler VPN tünele giriyor , dolayısyla ilk anda cihazların ilk açılışında arama yaptıracak bir paket routerda oluşmuyor(OSPF,CDP 'de işe yaramıyor çünkü interface üzerinde RAS'a bağlanmadığından IP yok dolayısıyla tekikliyecek bir paket interface üzerinden geçmiyor, ancak router üzerinden VPN tünele girmiyecek bir IP adresine paket gönderilince(bu paket interface'e route ediliyor) tetikleme gerçekleşip arama yapıyor ve IP alıyor, sonrasında VPN kuruluyor. İlk anda üzerine IP adresi henüz almamış bir interface'den DDR arama nasıl yaptırabiliriz?
  2) EIGRP denedim ama yine 2 interface eşit olarak kullanılmıyor. Bir taraf 1,5 Mb iken diğer taraf 700 Kb'te kalabiliyor. Tam eşit bir dağılım gerçekleştirilmiyor. 4MB'lik toplam kapasitenin ancak 2 yada 2,5 MB'i max. kullanılabiliyor.
  Iyi çalışmalar.
          -----Original Message-----
          From: dursun.dincer_at_yurticikargo.com [mailto:dursun.dincer_at_yurticikargo.com]
          Sent: Tuesday, May 25, 2004 12:26 PM
          To: Orhan ILICA (Bilgi Sistemleri Network Yonetmeni)
          Subject: RE: [cisco-armada] iki konuda yardım
          
          Selamlar,
          1.) Cisco Router üzerinden direk schdule edilmiş Job çalıştıramazsınız ama farklı yazılımlarla bu işi router yapmasını sağlayabilirsiniz, yada management tool'larının birini kullanabilirsiniz.
          2.) OSPF veya EIGRP kullanırsanız her iki taraftaki router'dada hem load balancing yapmış olur, hem load traffic sharing yapmış olur hemde backup yapmış olursunuz.
          İyi Çalışmalar.
          Dursun DINCER

          From: Orhan ILICA (Bilgi Sistemleri Network Yonetmeni) [mailto:oilica_at_teb.com.tr]
          Sent: Tuesday, May 25, 2004 11:40 AM
          To: cisco-ttl_at_yahoogroups.com; izmir-cisco_at_Yahoogroups.Com; cisco-armada_at_yahoogroups.com; ciscoturk_at_yahoogroups.com
          Subject: [cisco-armada] iki konuda yardım
          Merhabalar,
          İki konuda yardım istiyorum,teşekkür ederim.
          İlki : Router üzerinden 5 dakikada bir komut çalıştırmak istesem(örneğin "ping x.x.x.x") bunu nasıl yaparım?(Harici bir sistem kullanılmıyacak)
          İkincisi : 2 nokta arasında ftp yapıyorum. Bu iki nokta arasında 2 adet 2 MB hattım var. Full 4 MB kullanılması için ne yapabilirim? Denediğim yöntemler ; 2 statik route ile load balancing, ppp multilink ve CEF. İlk iki yöntemde trafik tek bir hattan gidiyor, o dolunca paketler diğer hattan gitmeye başlıyor, aynı anda iki hat kullanılamıyor. CEF ile per-packet load sharing ile bu sorun çözülür diye düşündüm .O durumda da her iki interface üzerindeki yük gerçekten eşit oluyor ama her iki interfecede yük 600-700 kb'in üzerine çıkmıyor(toplamda 1.2 veya 1.3 MB üstüne çıkmıyor). Her iki portunda tam kullanılarak toplamda 4 MB kullanımı nasıl sağlayabilirim?
          İyi çalışmalar.  This archive was generated by hypermail 2.1.5 : Tue May 25 2004 - 16:12:02 GMT