Re: [cisco-ttl] DDR tetikleme - Cisco to GSM

From: tayfun guler (taramiko2000_at_yahoo.com)
Date: Wed Oct 01 2003 - 13:33:06 GMT

 • Next message: Duncan Idaho: "Re: [cisco-ttl] Cisco 2620 H323 Gatekeeper"

  Erdem Bey;
   
  sorununuzun en mükemmel şekilde çözecek bir yazılım var,hem de ücretsiz:) tabi aşağıda saydıklarım sizin linux ve programlama konusunda iyi bir bilginiz olduğu kabul edilerek sıralanmıştır.
   
  www.nagios.org adresine girin ve yazılımı download edin.yazılımın kurulumu biraz zor.web sayfasındaki dökuman kısmını okumadan işe başlamayın.kurduktan sonra gerekli özlellikleri ayarlayarak bütün server,router ,switch etc. dinleyebilirsiniz.cpu yükü,harddisk kullanımı,özel servislerin durumu....bu liste uzayıp gidiyor.default olarak gelen pluginler de bu özellikleri ayarlamak mümkün.
   
  yazılım bunların hepsini snmp ile yapıyor.evet bir microkernle router üzerinde birşey yazamassınız.ama mesala cisco.com dan indireceğiniz mib lerle router üzerinde perl veya c bilginiz varsa şayet ,dilediğiniz kontrol programını yazabilirsiniz.
   
  neyse esas konuya gelelim.bu programda bildiğim kadarı ile telefonla arama diye bir özellik yok ,ama SMS le probleminizi çözebilirsiniz.indirdiğiniz nagios yazılımında default olarak SMS gönderme özelliği yok.ama dökümantasyonu okuduğunuzda SMS özelliğini programa kolayca dahil edebileceğinizi görürsünüz,şayet bir CGI bilginiz yok ise dert etmeyin webde ufak bir araştırmayla ,böyle bir script elde edebilirsiniz.
   
  Telefon ile arar mı tam olarak bilemiyorum,üzerinde hiç çalışmadım.ama cebinize daha önceden hazırladığınız bir template ile SMS gönderip problemin nerde olduğunu rahatlıkla anlayabileceğiniz gibi ,sorunun hangi düzeyde olduğunu da rahatlıkla öğrenebilirsiniz.
   
  Ya tabi yazarken aklıma geldi ,telefonla da arayabilirsiniz.unix makineye servislerin durumuna göre seslerinizi kaydedin ,sonra makineye bir fax-modem bağlayın ve ucuna da bir hat girin.ve de son işlem nagios dan gelecek critical bilgilere göre modemi tetikleyip ,servislere göre kaydedilmiş sesleri çağıran bir program yazın.önerim c,ama perl le de yazabilirsiniz.zor ama çok zor değil.
   
  neyse SMS den daha iyi oldu ,ben bunu en iyisi yapayım.:)))Patent bana aittir,süper bi yazılım olacak:)zamanım olup bitirebilirsem sizlerle paylaşırım:)
   
  I LOVE UNIX:)
   
  iyi çalışmalar

  erdem harun <net_cevap_at_yahoo.com> wrote:
  A ve B iki router var, networkumuzde ciscoworks vs bulunmamakta. Yapmak istedigim bu router larda kritik alarm, cpu util. artması yada bağlantıları kopmadan (örn: yüksek miktarda error yada reset vb. durumlarında) aux porta bağlayacağım bir dial-up modem ile benim cep telefonumu araması , A yada B routerından aranmama göre nerede bir sorun olabilecegini , sorun yaşanmadan öğrenmek istiyorum. Elbette bunun için başka pahalı çözümler vardır. Sorum ise cisco üzerinde bu değerler ile ilgili bir script yazarak dial-up modemi tetikleyebilirmiyim, script yazılamıyor ise sadece hat gittiğinde yada hat yoğunluğu artığında mı aranabilir. Kısaca Dial-up i tetikleyen cisco üzerinde başka mekanizmalar varmı.
  TEŞEKKÜRLER......

  ---------------------------------
  Do you Yahoo!?
  The New Yahoo! Shopping - with improved product search
  Yahoo! Groups SponsorADVERTISEMENT

  Bu listenin Cisco Systems ile dogrudan herhangi bir baglantisi bulunmamaktadir.

  Listeden cikmak için cisco-ttl-unsubscribe_at_yahoogroups.com adresine bir e-posta gönderebilirsiniz.

  Your use of Yahoo! Groups is subject to the Yahoo! Terms of Service.

  ---------------------------------
  Do you Yahoo!?
  The New Yahoo! Shopping - with improved product search  This archive was generated by hypermail 2.1.5 : Wed Oct 01 2003 - 17:33:46 GMT